Bağcılar0212 433 24 34

DHBT Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

DHBT NEDİR?

   Din hizmetleri alan bilgisi testi kısaca DHBT olarak adlandırılan sınav türüdür. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önceden yapmış olduğu yeterlilik sınavının yeni ismidir. Diyanetin aldığı müezzin-kayyım, kuran kursu öğreticisi, imam hatip kadro adaylarının bu sınava girmeleri mecburi tutulmuştur.

     Kadrolu Açıktan Kuran Kursu Öğreticisi, İmam Hatip, Müezzin-Kayyım Atama Sınavı;
  Bu sınavlara açılan kadro sayısı kadarının üç katı kişi bu DHBT ye girmeye hak kazanır. Bu sıralama KPSS-B grubu sıralamasına göre yapılır. KPSS baraj puanı 60 dır.

HAZIRLIK BAŞLANGICI

     Bu sınav ÖSYM tarafından yapıldığı için sene başında takvim beyan edilmektedir. DHBT sınavına( KPSS ve diğer sınav türleri de dahil ) az bir zaman kala ( 5-6 ay ) çalışmaya başlanmaması öncelikli olarak uyulması gereken bir kuraldır. Tekrar akılda kalıcılık ve konulara hâkimiyet sağlar. Bu kadar kısa sürede konular bitmiş olsa bile yeterince tamam olmamış ve akılda kalması sınav ve mülakatlarda hatırlanması sizi oldukça zorlayacaktır.

DHBT SINAVINA NASIL DERS ÇALIŞMALIYIM?

HEDEF BELİRLEMESİ YAPIN ve ZAMANINIZI ONA GÖRE KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERİN

    Konusu gecen DHBT sınav müfredatı konularını tümüyle belirleyin ve yazılı olarak elinizde tutun. Daha sonra sizin rahatlıkla uyabileceğiniz bir program hazırlanmalı veya hazırlatılmalıdır. Kararlılık, sabır, azim ve beraberinde hazırlanan programa süreklilik altın kuraldır. Bu saydığımız hususlar toplandığında verim elde edilir. İşte asıl olan çok aşırı çalışma değil süreklilik ve tekrardan geçer bu da verimli çalışma dediğimiz kavramın kapılarını açar.

      Ders çalışmalarınız için program dahilinde yapılması gerektiğini belirtmişken  belirli bir saat değil de derse olan ilginiz azaldığı zaman mola vermenizi tavsiye ederiz bu da  süreklilik sağlayan etkilerden birisidir.

TEST ÇÖZÜMÜ

Test çözümü denilince akla hemen soru bankaları gelir. Cilt cilt satın alınan DHBT kitapları toplanır. Kaynak seçimi yaparken konu kitapları değil de neden acaba ilk önce testlere yöneliyoruz. Çözümden sonraki çıkan çok fazla yanlışlarınız moralinizi bozabiliyor o yüzden konuya çalışıp aynı gün tekrarını yapıp tam pekiştirme test olarak yapılmalıdır. DHBT, KPSS ve diğer sınav türleri için de bu yöntem izlenmesi geçerlidir.

 

KONU BİTİMLERİNDEN SONRA MUTLAKA AYNI GÜN VE   BELLİ ARALIKLARLA  TEKRARA ÖNCELİK VERİNİZ.

Çünkü Tekrarlar konuların Pekişmesini sağlar.

  

GÜNCEL KAYNAK VE BİLGİLERİN SEÇİMİ

    DHBT sınavında sorular İslam ve din üzerine olduğu için güncelleme olması söz konusu değildir ancak bunları kavramak destek almak açısından uzman bir kişi veya kitaplar size yardımcı olacaktır. Sınava Hazırlanan Adayların Geçerlilik ve Güvenirliği yüksek olan yayınlar tercih edilmeliedir.

Güncel kaynaklar size DHBT sınavına girmeniz için gereken genel kültür genel yetenek sınavı altında toplana konulardır. KPSS genel kültür yetenek sınavında muhakkak güncel olaylar takip edilmeli ve güncel hazırlanmış kitap ve soru setlerini tercih etmelisiniz.

 

DHBT SINAVINI KAZANANLARIN SÖZLÜ MÜLAKATI

  Mülakat sınavında en yüksek ağırlığı kuran-ı kerimi yüzünden ve ezbere okumaktır. Yüzünden okumada bilgisayar alfabesi değil de hafız Osman hattı olan gerçek hat üzerine yazılmış basımlar tercih edilmelidir. Çünkü DHBT mülakatında harflere yabancılık çekilmemesi için bilgisayar alfabesi yerine hat yazılı olanların tercih edilmesi size zaman ve kolaylık meydana getirecektir.

R  Ezbere okumada ise ezbere bilinen surelerden okunması istenmektedir. Yasin, tebareke, amme sureleri ve vezzuhadan aşağı olarak belirtilen  surelerin iyi bir şekilde bilinmesi asgari olarak yeterli olacaktır. Daha fazlasını bilmeniz tabii ki sizin için ve seçilmeniz açısından da bir öncelik oluşturur.

Tefsir, fıkıh, hadis, akaid, kelam, dini hitabet gibi asıl olan sınav konularından da yeterli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Sınav komisyonları belli bölgelere göre değişiklik gösterebildiğinden dolayı hazırlıklarınızda her ihtimale karsı gelebilecek her soruda bilgilerin akılda tutuculuğu ve telaffuz gereklidir bu konuya da dikkat edelim.

 

SORMAK İSTEDİĞİM BAŞKA KONULAR DA VAR

 

DHBT KURSLARIMIZA KAYIT (ÖNKAYIT) YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 DHBT SINAVINA NASIL ÇALIŞILIR. DHBT SINAVINA NASIL HAZIRLIK YAPILIR. VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

DHBT Sınavına Nasıl Çalışılır. DHBT Sınavına Nasıl Hazırlık Yapılır. Makalesi İçin Tıklayınız.